Jaki wybrać jacht dla początkujących? Poradnik
Żeglarstwo ma długą i fascynującą historię, sięgającą przełomu XVI i XVII wieku. Bardziej współczesne żeglarstwo rozwijało się w Holandii i Anglii, a z czasem stało się popularne również we Francji i Prusach.
Ciekawostka💡
Pierwsze oficjalne regaty żeglarskie odbyły się już w 1661 roku na Tamizie w Londynie.
Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na spędzanie wolnego czasu na wodzie, co sprawia, że temat wyboru odpowiedniego jachtu dla początkujących zyskuje na popularności.
W tym wpisie chciałbym pokrótce przybliżyć Państwu rodzaje produkowanych jachtów wraz z ich, krótką historią i zastosowaniem.
Jakie są rodzaje jachtów?
Jachty to nie tylko środki transportu, ale także niekiedy domy na wodzie, które umożliwiają odkrywanie nowych miejsc w komfortowych warunkach.
Chcąc lepiej zrozumieć bogactwo tej kategorii, warto przyjrzeć się bliżej różnym rodzajom jachtów. Możemy je podzielić na kilka głównych typów w zależności od ich konstrukcji, przeznaczenia oraz rodzaju napędu.
Każdy z tych typów ma swoje unikalne cechy, które decydują o ich zastosowaniu i charakterystyce. Poniżej przedstawiamy główne kategorie jachtów, które pomogą w wyborze odpowiedniego modelu dla każdej wodnej przygody.😊
Jacht żaglowy:
Pierwsze jachty powstały z małych, szybkich statków do transportu ludzi, dostaw i transportu towarów. Holenderskie stocznie rozpoczęły budowę na dużą skalę rekreacyjnych łodzi żaglowych począwszy od końca XVI wieku.
Jachty żaglowe napędzane są wiatrem i żaglami zabezpieczanymi sztagami, ale mogą być także wyposażone w silnik wtedy taki jacht nazywa się hybrydą.
Ciekawostka 💡
Coraz częściej w branży słychać, że w niektórych Państwach na świecie jachty żaglowe mają być objęte niższą stawką VAT ze względu na ich przyjazność dla środowiska z racji braku konsumpcji paliwa.
Do zalet jachtów żaglowych zalicza się przede wszystkim brak kosztów spalania paliwa (wymagają za to trymowania żagli) co może być bardzo kluczowe w przypadku wyboru swojego pierwszego jachtu żaglowego, są także one najmniej wymagające jeżeli chodzi o serwis oraz zimowanie.
Jacht motorowy
Jachty motorowe to duże jednostki rekreacyjne posiadające silniki jedno/bliźniacze lub potrójne.
Jachty motorowe pływają zazwyczaj z prędkością po przeliczeniu z węzłów od 30-50 km/h. 🛥️🌊
Napędzany jednym lub większą liczbą silników. Jachty motorowe mogą oferować przestronny pokład, a czasem także dodatkowe sterowanie na dachu co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. (Sterowanie umieszczone na dachu zapewnia bardzo dobrą widoczność.)
Gulet Yacht:
Tradycyjny turecki drewniany żaglowiec, który od wieków używany był do transportu towarów u wybrzeży Morza Śródziemnego jest to zazwyczaj tzw. hybryda, tzn. że jest to zazwyczaj jacht zarówno z żaglami jak i silnikami motorowymi. (Warto zaznaczyć, iż wszystkie łodzie, które mają ograniczoną możliwość manewrowania mają pierszeństwo na wodach.)
Ciekawostka💡
Gulety, znane również pod nazwą "żeglarze motorowi".
Tradycyjny turecki gulet jest zazwyczaj ręcznie robiony z drewna przez wysoko wykwalifikowanych mistrzów. Do budowy pięknych i wytrzymałych guletów wykorzystuje się głównie wysokiej jakości i trwałe drewno, takie jak teak, maun i iroko. Gulety są niezwykle wygodne i idealne na długie podróże morskie.
Powierzchnia pokładu jest wyjątkowo przestronna i wyjeżdżając zazwyczaj ze stoczni jest uzupełniona najlepszym sprzętem żeglarskim, materacami przeciwsłonecznymi i poduszkami.
Gulety bez zawachania można zaliczyć do luksusowych jachtów.
Luksusowy jacht:
Jest to połącznie najnowszej technologii wraz z luksusem. Może to być zarówno jacht motorowy, jak i żaglowy. Zawierający kilka sypialni, kuchnię, basen i bardzo luksusowe udogodnienia.
Ciekawostka💡
Luksusowe jachty są w bardzo wielu przypadkach własnością prywatną i mają prywatną załogę, a same koszty utrzymania i załogi wynoszą średnio 10% pierwotnej ceny zakupu w skali roku!
Kiedy luksusowe jachty mogą kosztować od 2 aż do 460 milionów dolarów, tak naprawdę są przywilejem bardzo bogatych.
Jeżeli chodzi o luksusowe jachty to są one dzielone ze względu na swoją wielkość zyskują wtedy przydomek super yachtu bądź mega yachtu.
Za super jacht uważa się wszystko, co przekracza 24 metry wysokości, podczas gdy za mega jacht uważa się wszystko, co przekracza 60 metrów.
Katamaran
Najprościej katamarany definiuje się jako łódź o dwóch kadłubach. Termin ten wywodzi się od tamilskiego słowa kattumaram, które oznacza połączone ze sobą kłody i pierwszy z tych wzorów służył do łowienia ryb.
Dzisiejsze katamarany, dalekie od swoich prymitywnych początków, to zwykle konstrukcje z włókna szklanego lub włókna węglowego z podwójnymi kadłubami połączonymi pomostem i projektowane w wielu rozmiarach i do różnych zastosowań.
Podział łodzi pod względem liczby kadłubów
Pod względem liczby kadłubów, jachty dzielą się na kilka głównych typówz których każdy charakteryzuje się unikalnymi cechami konstrukcyjnymi i właściwościami nautycznymi.
- Jednokadłubowe,
- Dwukadłubowe (katamarany),
- Trzykadłubowe (zwane także trimaran).
Jaka jest główna rożnica pomiędzy ilością kadłubów?
Wybór pomiędzy jednokadłubowym, dwukadłubowym i trzykadłubowym jachtem zależy głównie od preferencji żeglarza oraz jego planów co do rodzaju żeglugi i warunków, w jakich będzie pływał.
Jednokadłubowy jacht będzie bardziej zwinny, natomiast wielokadłubowy będzie stabilniejszy.
Każdy typ ma swoje zalety i cechy charakterystyczne, które mogą decydować o wyborze odpowiedniego jachtu dla danego użytkownika
Jak rozpocząć przygodę z żeglarstwem?
No dobrze skoro znamy już pokrótce rodzaje produkowanych jachtów jak możemy zacząć naszą przygodę z żeglarstwem?
Pewnie zastanawiasz się jak zacząć swoją przygodę na wodzie i na samym wstępie warto zaznaczyć, iż w Polsce, na jeziorach można pływać jachtami o długości do 7,5 metra bez posiadania patentu żeglarskiego.
Źródło: ROZPORZĄDZENIEMINISTRA SPORTU I TURYSTYKI z dnia 9 kwietnia 2013 r.w sprawie uprawiania turystyki wodnej
To świetna wiadomość dla osób, które chcą spróbować żeglarstwa bez konieczności uczestniczenia w kursach. Można również wyczarterować jacht lub zaprosić na pokład osobę z patentem.
Samo uzyskanie patentu to dosyć obszerny temat, który postaram się opisać w kolejnym wpisie.
Jaki wybrać jacht dla początkujących?
Wybór Twojej pierwszej łodzi zależy od wielu czynników:
- po pierwsze dokąd chcesz pływać,
- co jest dla Ciebie ważne, jeśli chodzi o infrastrukturę yachtów,
- transport łodzi po lądzie,
- utrzymaniem i serwisowanie,
- zimowanie yachtu.
Wybór odpowiedniego jachtu dla początkujących jest kluczowy. Najlepszym wyborem dla osób, które nie mają nic wspólngo z żaglowaniem będzie jacht żaglowy bądź spalinowy, ale szczególnie warto zastanowić się nad jednokadłubowym.
Jednokadłubowe jachty są zazwyczaj prostsze w obsłudze, co sprawia, że są idealne dla początkujących. Warto również zwrócić uwagę na wielkość jachtu – mniejsze jednostki będą łatwiejsze do manewrowania, co pozwoli na szybsze nabranie pewności siebie na wodzie.
Dobrze jest również wybrać jacht wyposażony w nowoczesne systemy nawigacyjne i bezpieczeństwa, które ułatwią żeglugę i zwiększą komfort podróżowania.
Czym się kierować przy wyborze swojej pierwszej łodzi?
Przede wszystkim powinniśmy sugerować się:
- Bezpieczeństwem: Żaglówka powinna być stabilna i łatwa w obsłudze. Dobrze sprawdzi się jednostka o długości do 8 metrów (szczególnie istotne dla żeglujących nocą).
- Prostotą obsługi: Mniejszy jacht pozwoli na łatwiejsze opanowanie podstaw żeglarstwa i zrozumienie zasad poruszania się po wodzie.
- Kosztami: Jednokadłubowe jachty są tańsze zarówno w zakupie, jak i w czarterze. Są też mniej kosztowne w utrzymaniu i cumowaniu.
- Dostępnością: Jednokadłubowy jacht łatwiej zmieścić w zatłoczonej marinie, a koszty postoju są niższe niż w przypadku katamaranu.
Podsumowanie
Wybierając jacht na początek swojej przygody z żeglarstwem, warto postawić na bezpieczną, prostą w obsłudze i ekonomiczną jednostkę. Jednokadłubowa żaglówka o długości do 8 metrów będzie doskonałym wyborem.
Pozwoli ona na zdobycie niezbędnych umiejętności i doświadczenia, a także zapewni mnóstwo radości z żeglowania. W przyszłości, wraz z rosnącymi umiejętnościami i budżetem, można myśleć o większych i bardziej zaawansowanych jednostkach.
Dziękuje za przeczytanie mojego artykułu i do zobaczenia na wodzie!